Nowości:

Wzdęcia przyczyny i zapobieganie

Wzdęcia przyczyny i zapobieganie

Bardzo dużo osób miewa wzdęcia w wyniku tej dolegliwości występują skurcze jelit oraz czasami bolesne kolki,przyczyną jest nadmiar gazów które nagromadziły się w jelitach.

Wzdęcia ból brzucha są najczęściej spowodowane niedokładnym trawieniem niektórych pokarmów,fermentacji lub nałykaniem się w czasie posiłku powietrza. Do takiej sytuacji dochodzi w trakcie szybkiego spożywania pokarmów,w wyniku tego mogą wystąpić biegunki oraz skurcze jelit.

Z kolei powolny ruch robaczkowy jelit sprzyja powstawaniu nadmiernej ilości gazów w wyniku fermentacji ,w przewodzie pokarmowych każdego z nas znajduje się sporo gazów miedzy innymi azot, wodór i dwutlenek węgla. Na skład gazu ma wpływ pożywienie i tak spożywając duże ilości nabiału mleka sera wzrasta zawartość wodoru ,z kolei spożywanie mięsa powoduje wzrost metanu ,warzyw strączkowych wzrost siarkowodoru.

Częste gazy spowodowane są również po przez bakterie które występują w jelicie grubym i w wyniku nie prawidłowego odżywiania produkują nadmiar gazu. Bakterie które produkują duże ilości gazów odżywiają się przede wszystkim cukrami prostymi i węglowodanami ograniczenie produktów zawierające te składniki ograniczy nadmiar gazów jelitowych.

Bardzo często wzdęcia mogą być przyczyną postępującej choroby trzustkilub kamieni w woreczku żółciowym oraz w wyniku dużych napięć psychicznych w tym wypadku nie kiedy dochodzi do zaparć i wzdęć .Ból brzucha i wzdęcia możemy złagodzić przestrzegając diety,ograniczając spożywanie cukrów prostych ,wszelkiego typu słodzików dotyczy to również napojów masa w nich sztucznych słodzików.

Siadając do stołu należy jeść spokojnie bez pospiechu ,unikać piwa oraz napojów gazowanych które potęgują objawy. W tym wypadku wskazane są herbatki ziołowe między innymi z mięty,kminku czy kopru włoskiego, oraz spożywanie jogurtów z jak największa zawartością bakterii.

Wzdęcia nie są grożne dla zdrowia i życia ale gdy nie ustępują po zmianie diety warto udać się do lekarza rodzinnego celem konsultacji bo nie kiedy objawy wskazywać mogą na stan chorobowy trzustki krążenia czy tez zapalenia nerek w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne. W warunkach domowych pomocna może okazać się mieszanka ziół w składzie:

1.Ziele nostrzyka 100 gr
2.Szyszka chmielu 100 gr
3.Ziele lebiodki 100 gr
4.ziele serdecznika 100 gr
5.Kwiatostan głogu 100 gr
6.Ziele glistnika 50 gr

Zioła dokładnie wymieszać zalać trzy łyżki 3,5 szklankami wody dokładnie wymieszać i ogrzewać na wolnym ogniu pod przykryciem doprowadzając do wrzenia po 4 minutach od zagotowania odstawić na pięć minut przecedzić i wlać do termosu. Pić trzy razy dziennie po szklance 30 minut przed jedzeniem .

Przyczyny wzdęć możemy ograniczyć lub zlikwidować po przez stosowanie preparatów ziołowych dostępnych w aptece między innymi :Amarosal skuteczny ziołowy surop prze wzdęciach i niestrawności. Mieszanka ziołowa Gastrovit .Fito -Mix .Degrosan. Pamiętaj utrzymujące się wzdęcia wymagają konsultacji lekarskiej.