Nowości:

Hemoroidy – bolesna przypadłość, nie tylko po pięćdziesiątce

Hemoroidy – bolesna przypadłość, nie tylko po pięćdziesiątce

Lekarze twierdzą, że z problemami hemoroidów borykają się przeważnie osoby w wieku powyżej pięćdziesięciu lat, ale nie jest to końca prawdą. Ta bolesna dolegliwość dopada również ludzi młodych, co jest wynikiem ich trybu życia, oraz kobiety w ciąży, niezależnie od wieku.

Hemoroidy, zwane inaczej żylakami odbytu, są to podśluzówkowe, powiększone sploty żylne odbytu i okołoodbytnicze, spowodowane przewlekłym, wysokim ciśnieniem krwi w tych fragmentach żył. U kobiet w ciąży jest to przeważnie zjawisko przejściowe, na skutek nacisku dziecka w macicy na wewnętrzne organy ciała, zazwyczaj po porodzie dolegliwości ustępują. Młodzi ludzie często mają ten problem ze względu na siedzący tryb życia, brak ruchu, co powoduje również ucisk i zwiększenie ciśnienia w tych partiach ciała. Hemoroidy mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe, najgorsze i najbardziej bolesne są w postaci zewnętrznej, gdzie ból powodowany jest kontaktem z bielizną, przy siedzeniu, nawet podczas chodzenia. Mogą powstawać stany zapalne, których leczeniem musi się zająć specjalista proktolog.
Domowe sposoby na hemoroidy

W aptekach można kupić wiele środków farmakologicznych leczących hemoroidy, a czy można sobie z nimi radzić na własną rękę? Każdy, kto cierpiał lub cierpi na tę dolegliwość, z pewnością ma swoje domowe sposoby na hemoroidy. Można uśmierzyć ból środkami farmaceutycznymi przeciwbólowymi. Jednak jest to metoda krótkoterminowa, po jakimś czasie ból powraca. Niektórzy polecają kąpiele w gorącej wodzie, ale jest to kłopotliwe, bo aby odniosły pożądany skutek, trzeba je wykonywać kilka lub kilkanaście razy dziennie, co przy regularnej pracy na etacie jest to raczej niemożliwe. Ulgę przynosi smarowanie hemoroidów wazeliną lub inną maścią natłuszczającą, zapobiega to bolesnemu ocieraniu guzków o siebie i o bieliznę.

Okazuje się, że niektóre lekarstwa naturalne mamy w zasięgu ręki. Możemy wykorzystać owoce i korę kasztanowca, a już wiosną, w każdym parku możemy nazbierać dowolną ilość kwiatów kasztanowca, z których zrobimy mocny ekstrakt, napar. Dodany do wody, lub do robienia okładów, pomoże w walce z hemoroidami podczas tzw. nasiadówek. Podobnie, do nasiadówek stosujemy napar z krwawnika pospolitego. Konieczna jest zmiana diety, aby stolec nie był bardzo ścisły. Trzeba wprowadzić do posiłków błonnik, można także wspomagać jelita parzonymi wywarami z ziół – z oczaru wirginijskiego, liści babki lancetowatej, kwiatu nagietka, ziela skrzypu, liści szałwii, bądź gotowych mieszanek ziół sprzedawanych w sklepach zielarskich. Napary ziołowe można stosować wewnętrznie i zewnętrznie.